Poslovodstvo, nadzorni svet in finančno poslovanje

V Sloveniji področje finančnega poslovanja podjetij ureja Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP), ki postavlja zahteve podjetjem in njihovim odgovornim osebam. Osnovna vsebinska zahteva ZFPPIPP v zvezi s finančnim poslovanjem podjetij je plačilna sposobnost podjetja, ki predstavlja tako finančno stanje podjetja, v katerem je podjetje vedno sposobno poravnati vse svoje zapadle obveznosti. Plačilna sposobnost podjetja je minimalen standard finančnega poslovanja, ki ga mora podjetje vedno dosegati.

Poslovodstvo podjetja si je vedno dolžno prizadevati za plačilno sposobnost podjetja. Vrsto in obseg ravnanj ter ukrepe v zvezi s tem predpisujejo:

  • Pravila poslovnofinančne stroke, ki so zapisana v Poslovnofinančnih načelih in standardih. Gre za zapis pravil o organiziranju in delovanju finančne funkcije, logiki finančnega odločanja, oblikovanju informacij zanj ter izvajanju finančnih odločitev, z namenom zagotavljati plačilno sposobnost podjetja in dosegati druge finančne cilje podjetja.
  • ZFPPIPP, ki poslovodstvu nalaga dolžnosti upravljanja likvidnostnih in drugih tveganj ter zagotavljanja kapitalske ustreznosti.

Pravila poslovnofinančne stroke in dolžnosti iz ZFPPIPP mora poslovodstvo izvajati skladno s standardom profesionalne skrbnosti kot dober in skrben gospodar. Zato mora poslovodja pravila in dolžnosti najprej dobro poznati in jih nato tudi skrbno izvajati. Zato sodi poznavanje tematike finančnega poslovanja med osnovna in nujna »splošna znanja« in »prakso« vsakega poslovodje.

Ključna zakonska razloga za profesionalno-skrbno poslovnofinačno delovanje poslovodstva sta dva.

  1. Zagotavljanje plačilne sposobnosti podjetja kot minimalnega zakonskega standarda finančnega poslovanja podjetja, ki poslovodstvom obenem omogoča tudi kvalitetnejše vodenje podjetja in doseganje boljših poslovnih rezultatov ter drugih pomembnih (finančnih) ciljev podjetja.
  2. Odškodninska odgovornost poslovodstva za škodo, ki jo poslovodstvo povzroči družbi, če pri finančnem poslovanju ni ravnalo bodisi po Pravilih poslovnofinančne stroke ali skladno s predpisanimi dolžnostmi po ZFPPIPP oziroma pri ravnanju ni upoštevalo standarda profesionalne skrbnosti.  V škodnih primerih lahko družba zoper poslovodstvo uveljavlja solidarno osebno odškodninsko odgovornost po več zakonih (po ZFPPIPP, ZGD in OZ). Odškodninska odgovornost poslovodstva v večini primerov ni omejena navzgor.

V praksi ugotavljamo, da marsikateri poslovodja področju finančnega poslovanja ne posveča dovoljšnje pozornosti niti z vsebinskega vidika pri vodenju podjetja niti z vidika odškodninske odgovornosti. To lahko vodi v pomanjkljivo vodenje podjetja in slabše poslovne rezultate, v nekaterih primerih v plačilno nesposobnost, v skrajnih primerih pa k nočnim moram, povezanim z uveljavljanjem osebne odškodninske odgovornosti. Zato je poznavanje zakonskih okvirov delovanja odgovornih oseb v zvezi s finančnim poslovanjem močno priporočljivo.

So vam poznane naslednje vsebine v zvezi s finančnim poslovanjem?

  1. Finančno poslovanje podjetij: Finance in poslovne finance; Zakonske podlage finančnega poslovanja podjetja; Cilji finančne funkcije v podjetju; Finančna politika podjetja; Organizacija finančne funkcije; Usklajenost finančne funkcije s strategijo podjetja in ostalimi poslovnimi funkcijami; Zagotavljanje finančnih sredstev; Upravljanje s finančnimi sredstvi; Upravljanje z viri finančnih sredstev; Razporejanje virov finančnih sredstev.
  2. Kratkoročna in dolgoročna plačilna sposobnost: Kapitalska ustreznost; Dolgoročni viri financiranja; Načelo likvidnega poslovanja; Načelo solventnega poslovanja; Načelo kapitalske ustreznosti.
  3. Načini zagotavljanja kratkoročne in dolgoročne plačilne sposobnosti: Dolgoročno in kratkoročno finančno načrtovanje, spremljanje in analiziranje; Gospodarjenje z naložbami in obveznostmi; Dolgoročno in kratkoročno (de)investiranje in (de)financiranje; Redno spremljanje likvidnosti; Upravljanje tveganj.
  4. Obseg kapitala: Optimalni obseg kapitala; Dejanski obseg kapitala; Obratni kapital; Dejanski obseg obratnega kapitala; Rezerva obratnega kapitala; Potrebni obseg obratnega kapitala; Ustrezna struktura kapitala; Ukrepi za zagotavljanje kapitalske ustreznosti.
  5. Investiranje: Dolgoročno investiranje;  Kratkoročno investiranje; Načela investiranja, načrtovanje in sodila.
  6. Financiranje kratkoročnih  in dolgoročnih investicij: Dolgoročno financiranje;  Kratkoročno financiranje; Načela financiranja; Viri financiranja; Načrtovanje financiranja; Sodila financiranja.
  7. Povečevanje vrednosti lastniškega kapitala: Cilji imetnikov lastniškega kapitala; Donosnost poslovanja; Rast poslovanja; Točka preloma; Poslovni vzvod; Finančni vzvod; Stroški financiranja; Strategija povečevanja vrednosti podjetja.
  8. ZFPPIPP in Temeljne obveznosti poslovodstva.
  9. Upravljanje likvidnostnih tveganj: Zagotavljanje kapitalske ustreznosti; Kreditno, tržno, operativno tveganje; Načrt in ukrepi obvladovanja tveganj.
  10. Pravila poslovnofinančne stroke: Poslovnofinančna načela in standardi; Osnovni pojmi; Področja finančnega odločanja; Logika finančnega odločanja; Organizacija finančne funkcije.
  11. Odškodninska odgovornost: Odškodninska poslovna odgovornost; Odškodninska neposlovna odgovornost; Predpostavke odškodninske odgovornosti; Odškodninska odgovornost do družbe; Odškodninska odgovornost do upnikov; Odškodninska odgovornost po ZFPPIPP, po ZGD, po OZ; Odškodninska odgovornost v rednem poslovanju podjetja; Odškodninska odgovornost v stečajnem postopku.
  12. Obligacija prizadevanja: Profesionalna skrbnost poslovnofinančne stroke; Skrbnost vestnega in poštenega gospodarstvenika; Opustitev dolžnih ravnanj.
  13. Razbremenitev odškodninske odgovornosti.
  14. Insolventnost: Kaj je grozeča insolventnost, kaj insolventnost in kdaj nastopita; Dolžnosti poslovodstva; Finančno prestrukturiranje.

Če vam je precejšen del navedenih pojmov tuj in jih ne zmorete povezati v logično celoto, potem se je modro seznaniti z zahtevami ZFPPIPP, Pravili poslovnofinančne stroke in vzpostaviti sisteme za spremljanje kapitalske ustreznosti, plačilne sposobnosti in tveganj v zvezi s tem. Poznavanje in uporaba Pravil poslovnofinančne stroke vam bo, kot odgovorni osebi, v veliko pomoč pri vodenju podjetja. Tako boste lahko kvalitetno načrtovali finančno poslovanje, pravočasno zaznali motnje v finančnem poslovanju ter se primerno in v skladu z ZFPPIPP tudi odzvali, diagnosticirali prave probleme, našli ustrezne rešitve ter obenem preprečili potencialne odškodninske tožbe.

Tudi nadzorni svet ima po ZFPPIPP predpisane dolžnosti v zvezi s finančnim poslovanjem (preverjanje plačilne sposobnosti in ravnanj uprave), obenem pa je družbi tudi solidarno odgovoren za nastalo škodo v primerih, ko krši svoje dolžnosti. Zato je tudi za člane nadzornih svetov priporočljivo poznavanje dolžnosti pri finančnem poslovanju.

Na osnovi dolgoletnih izkušenj, strokovnih znanj, poznavanja zakonodaje, postopkov in sodne prakse, vam v povezavi s tematiko finančnega poslovanja in dolžnosti ter odgovornosti poslovodstev in nadzornih svetov, ponujamo raznovrstne delavnice, posvete, predavanja in seminarje, kjer vas seznanimo predvsem s praktičnimi vidiki tem, ki so za vaše podjetje najpomembnejši.

  • Delavnice/posveti ter Predavanja/seminarji o temah, ki se nanašajo na Finančno poslovanje podjetij in naloge ter odgovornost poslovodstev ter nadzornih svetov. Teme delavnic in predavanj pokrivajo osnovne pojme finančnega poslovanja, zakonskih okvirov le-tega, pomembnejša področja finančnega poslovanja in logiko finančnega odločanja, tematiko potrebne profesionalne skrbnosti poslovodij in njihove obveznosti ter odgovornosti in zaznavanje finančnih težav ter osnove finančnega poslovanja ob insolventnosti.

Ponujamo pa vam tudi strokovno pomoč in storitve pri snovanju ter izvajanju aktivnosti, ki so povezane z dolžnostmi poslovodij v finančnem poslovanju.

  • Študije o kapitalski ustreznosti in plačilni sposobnosti podjetja ter potrebnih in možnih ukrepih
  • Redno spremljanje in upravljanje kapitalske ustreznosti, plačilne sposobnosti ter tveganj (kreditno, tržno, operativno in likvidnostno tveganje)
  • Svetovanje pri odločitvah o finančnem poslovanju

Poznavanje tematike finančnega poslovanja sodi med osnovna in nujna »splošna znanja« in »prakso« vsakega poslovodje, zato so obravnavane teme namenjene poslovodjem, ki se zavedajo povezanosti finančnega poslovanja z vsemi področji poslovanja podjetja ter svoje odgovornosti pri vodenju podjetja.

Imate dodatna vprašanja? Vas zanima več?

Pišite nam, pokličite nas in potrudili se bomo najti ustrezne strokovne rešitve za vas.