PODJETJE V FINANČNIH TEŽAVAH – SVETOVANJE IN STORITVE
Težave so sestavni del življenja, tudi poslovnega. Običajno pridejo nepričakovano, zato njihovega prihoda ne moremo niti preprečiti niti se jim v celoti izogniti. Kako se bomo odzvali na izzive, ki nam jih težave prinesejo, pa je v celoti odvisno od nas. Od našega odziva in ravnanja bo večinoma odvisno, kako uspešno se jim bomo zoperstavili, kar velja tudi za finančne težave in insolventnost.
Pomembno je, da poslovodstvo že pred nastopom resnih poslovno-finančnih težav deluje preventivno. To pomeni, da skuša v čim večji meri preprečevati njihov nastop po eni strani, po drugi pa bo skrbno poslovodstvo podjetje na morebitne hujše težave že vnaprej optimalno pripravilo. Ključna področja preventivnega delovanja poslovodstva pred insolventnostjo, ki bodo bistveno povečala možnosti za preživetje podjetja ob morebitnem nastopu insolventnosti, so: delovanje v smeri tako krepitve kot tudi preprečevanja poslabšanja plačilne sposobnosti; izobraževanja o težavah in insolventnosti; spremljanje pokazateljev težav/insolventnosti ter hitro ugotavljanje morebitne (grozeče) insolventnosti. Več …
Zato tudi ZFPPIPP nalaga poslovodstvu, da nenehno spremlja dogajanja, ki bi lahko ogrozila nadaljnji obstoj družbe. In, če zazna tak razvoj dogodkov, ki bo verjetno bistveno vplival tudi na prihodnjo plačilno sposobnost družbe, sprejme ustrezne ukrepe finančnega prestrukturiranja s ciljem odprave vzrokov grozeče insolventnosti. O tem poslovodstvo nemudoma poroča organom nadzora. V kolikor družbi grozi insolventnost, je poslovodstvo tudi omejeno v svojih ravnanjih, saj mora zagotoviti enakopravno obravnavo upnikov, upoštevati interese upnikov, lastnikov in drugih ter se izogibati ravnanjem, ki bi zmanjševala premoženje družbe ali ogrožala preživetje družbe. V primeru, da poslovno-finančni ukrepi, ki so v pristojnosti poslovodstva ali organov družbe, ne zadostujejo za odpravo vzrokov grozeče insolventnosti, lahko družba uporabi tudi dva sodna postopka, ki jih zakonodaja omogoča družbam v stanju, ko insolventnost še ni nastopila, ji pa verjetno grozi v enem letu. To sta Postopek preventivnega prestrukturiranja in Postopek sodnega prestrukturiranja zaradi odprave grozeče insolventnosti (uporaba slednjega bo mogoča po 1.1.2025). Težišče aktivnosti poslovodstva glede finančnih težav podjetij mora tako biti v spremljanju dogajanja v podjetju, zgodnjem predvidevanju težav ter v odpravljanju vzrokov težav v smislu, da do resnih finančnih težav sploh ne pride. Ključno orodje pri tem so analize finančnega položaja in poslovanja ter finančno načrtovanje, katerim je potrebno v podjetjih nameniti ustrezno pozornost. Več …
Če pa težave nastopijo nepredvideno in/ali v takem obsegu, da povzročijo resne finančne težave in insolventnost, jih nikakor ne ignorirajmo in pometajmo pod preprogo, ampak se z njimi takoj soočimo in ukrepajmo. Takojšnja ugotovitev insolventnosti, upoštevanje prepovedi v poslovanju, izvajanje dolžnih ravnanj ter sprejetje ključnih odločitev o možnostih, načinih in ukrepih za odpravo insolventnosti, so osnovne aktivnosti, katerim mora biti poslovodstvo popolnoma predano ob nastanku insolventnosti. V nasprotnem primeru lahko tako upniki kot podjetje samo uveljavljajo odškodninske zahtevke zoper poslovodstvo.
Poslovodstvo ima časa zgolj 30 dni od nastanka insolventnosti, da oceni možnosti za ponovno zagotovitev plačilne sposobnosti in kapitalske ustreznosti, da oblikuje primerne ukrepe finančnega prestrukturiranja ter, da jih izvede. Tako tiste, ki so v pristojnosti same uprave, kot tiste, ki so v pristojnost skupščine. Če nabor tovrstnih “internih” ukrepov ne zadostuje za odpravo vzrokov insolventnosti, mora poslovodstvo oceniti še izvedljivost prisilne poravnave. V primeru ocenjene izvedljivosti prisilne poravnave mora poslovodstvo v 30 dneh od nastanka insolventnosti vložiti predlog za začetek postopka prisilne poravnave. V kolikor pa oceni, da prisilna poravnava ni izvedljiva, mora v istem roku vložiti predlog za začetek stečajnega postopka.
Področje insolventnosti je zelo natančno urejeno v ZFPPIPP, vključno s kratkimi roki za izvedbo dolžnih aktivnosti in je obenem strokovno (pravno in ekonomsko) zahtevno, zato je potrebno ukrepati izjemno hitro in premišljeno, saj je odgovornost poslovodstva v tovrstnih stresnih situacijah izjemno velika.
Postopek prisilne poravnave je z ZFPPIPP natančno predpisan sodni postopek, namenjen podjetjem, ki so že v stanju insolventnosti, da z zmanjšanjem in odlogom svojih obveznosti lahko ponovno zagotovijo plačilno sposobnost in kapitalsko ustreznost podjetja. Več …
Postopek preventivnega prestrukturiranja je z ZFPPIPP natančno predpisan sodni postopek, namenjen podjetjem, ki jim v enem letu grozi stanje insolventnosti, da s prestrukturiranjem svojih finančnih obveznosti (do bank in drugih finančnih upnikov) odpravijo vzroke, zaradi katerih bi lahko postali insolventni. Več …
Postopek sodnega prestrukturiranja zaradi odprave grozeče insolventnosti je z ZFPPIPP natančno predpisan sodni postopek, namenjen podjetjem, ki jim v enem letu grozi stanje insolventnosti, da s prestrukturiranjem vseh svojih obveznosti (finančnih in poslovnih) odpravijo vzroke, zaradi katerih bi lahko postali insolventni. Ta postopek bo mogoče uporabiti po 1.1.2025. Več …
Vodenje insolventnega podjetja je posebej zahtevno opravilo. Po eni strani zaradi poznavanja insolvenčne zakonodaje, postopkov, omejitev in logike, po drugi strani pa z vidika potrebnega časa. Marsikateri poslovodja zaradi najrazličnejših razlogov velikokrat nima časa niti za redne poslovne aktivnosti (kupci, dobavitelji, zaposleni, banke, strokovni nadzor), zato se težko s potrebno zavzetostjo posveti še problemom, povezanim z insolventnostjo. Napačne ali prepozne odločitve poslovodje v stanju insolventnosti podjetja lahko zaradi nepoznavanja zakonodaje in postopkov ali zaradi povsem nepotrebnih napak pomenijo prekinitev postopka prisilne poravnave in začetek stečajnega postopka. To je velik stresni dejavnik za poslovodstvo pri vodenju insolventnega podjetja, zato se bo odgovorni poslovodja ustrezno pripravil. Več …
Če se je vaše podjetje znašlo v stanju (grozeče) plačilne nesposobnosti ali kapitalske neustreznosti oziroma insolventnosti, ni pomembno, če ste samostojni podjetnik, direktor manjšega ali srednje velikega podjetja, predsednik uprave ali pa član nadzornega sveta. Kot odgovorna oseba se boste morali v vsakem primeru odločati hitro, preudarno, izvesti zakonsko predvidene postopke in ravnanja, obenem pa boste morali skrbeti še za to, da bo podjetje čim bolj normalno poslovalo tudi v stanju (grozeče) insolventnosti. Zato boste verjetno potrebovali pomoč izkušenega strokovnjaka s področja insolvenčnih postopkov. Poznavanje postopkov, omejitev in dolžnih ravnanj, njihova pravočasna izvedba, obenem pa vsebinsko kvalitetna analiza težav in vzrokov, kakor tudi možnih ukrepov za rešitev stanja, so mnogokrat prehud zalogaj za kader znotraj podjetij, saj s tako situacijo in kompleksno zakonodajo nimajo ustreznih izkušenj, še pogosteje pa takega kadra v podjetju preprosto ni.
Kdaj se kot skrbni gospodar obrnete na izkušenega strokovnjaka s področja insolvenčne zakonodaje in postopkov?
- Ne veste, katere poslovne parametre spremljati, da ne zamudite ugotovitve (grozeče) insolventnosti?
- Grozi vam insolventnost, pa niste prepričani o obsegu in vrsti potrebnih in možnih ukrepov.
- V stanju (grozeče) insolventnosti nimate niti kadra niti izkušenj, da bi pripravili kvalitetno analizo stanja in predvideli ukrepe finančnega prestrukturiranja?
- V podjetju se ne strinjate o tem, kaj je pravi vzrok za plačilno nesposobnost.
- Podjetju grozi insolventnost – kaj pa zdaj?
- Ugotovili ste, da je podjetje postalo insolventno – kaj pa zdaj?
- Ne poznate ključnih značilnosti sodnih postopkov v zvezi z grozečo insolventnostjo in v zvezi z insolventnostjo.
- Ne želite sami sprejeti odločitev o ukrepih finančnega prestrukturiranja?
- Niste prepričani, da se vaše podjetje sploh da rešiti iz finančnih težav?
- Je prisilna poravnava prava rešitev za podjetje?
- Ne veste, kako v praksi izgleda prisilna poravnava in ali ste jo sposobni sami izpeljati?
- Nimate kadra, ki bi vam izdelal vlogo za začetek postopka prisilne poravnave?
- Ste že v postopku prisilne poravnave, pa se ne znajdete med vsemi potrebnimi opravili, postopki, roki?
STROKOVNOST, NEPRISTRANSKOST, ZANESLJIVOST, ZAUPNOST IN IZKUŠENJE iz več kot 170 projektov prisilnih poravnav so temelji, zaradi katerih lahko pri vprašanjih v zvezi z insolventnostjo ZAUPATE RAVNO NAM.
Imate dodatna vprašanja? Vas zanima več?
Pišite nam, pokličite nas, povprašajte za ponudbo.
Potrudili se bomo najti ustrezne strokovne rešitve za vas.