Postopek preventivnega prestrukturiranja
Podjetju, ki še ni insolventno, predvideva pa, da bo insolventnost v roku enega leta dejansko tudi nastopila, ZFPPIPP omogoča, da z ukrepom preventivnega prestrukturiranja prepreči nastop insolventnosti.
Preventivno prestrukturiranje je natančno predpisan sodni postopek v zvezi s finančnimi terjatvami upnikov, ki ga ureja ZFPPIPP (Oddelek 2.3.), katerega osnovni namen je zagotovitev plačilne sposobnosti in kapitalske ustreznosti v prihodnje do take mere, da bo podjetje preprečilo nastanek insolventnosti. Na ta način poslovodstvo zagotovi obstoj podjetja ter določene bodoče koristi upnikom, ki so načeloma višje kot v primeru insolventnosti ali celo stečajnega postopka.
Čeprav je ta postopek v praksi redek, omogoča določene ukrepe, ki lahko preprečijo (ne)predvidene izvršbe finančnih upnikov in s tem onemogočanje tekočega poslovanja podjetja po eni strani, po drugi pa ukrepe, ki v dogovoru s finančnimi upniki omogočajo finančno poslovanje in plačilno sposobnost podjetja v prihodnje.
Poslovodstvo preventivno prestrukturiranje lahko predlaga in izvede v primerih, ko za tako potezo vidi upravičene učinke glede plačilne sposobnosti in v kolikor izpolnjuje zakonsko predpisane pogoje za izvedbo tovrstnega postopka.
V tem postopku podjetje poda predlog finančnim upnikom za odpis in odlog plačila terjatev, prenos terjatev na dolžnika, znižanje obresti ali drug potreben ukrep finančnega prestrukturiranja. Za potrditev takega predloga pa mora pridobiti predpisano večino glasov finančnih upnikov.
Priprava in izvedba tovrstnega postopka je ekonomsko in pravno gledano zahtevno strokovno opravilo. Potrebno je predvideti izvedljivost postopkov, pripraviti številne dokumente v sodelovanju z revizorjem, usklajevati interese z upniki, v rokih izvajati predpisana ravnanja, izvesti postopke pred sodiščem, ter vse skupaj usklajevati in izpeljati tako, da bo v korist podjetja.
Postopek preventivnega prestrukturiranja se v Sloveniji v praksi uporablja le redko, zato poslovodstvo nanj praviloma ni pripravljeno do te mere, da bi ga bilo samo sposobno kvalitetno izpeljati, saj ponavadi nima potrebnih izkušenj o njegovem poteku, vzročnih povezavah in z ustreznimi gradivi. Področje je kompleksno, zahteva visoko strokovnost, polno predanost in natančnost. Večinoma brez strokovne pomoči ustreznih svetovalcev ne gre.
V primerih, ko je smotrno predvideno insolventnost »zdraviti« s postopkom preventivnega prestrukturiranja, vam bomo nudili kvaliteten nasvet in storitve v zvezi s postopki, stroški, izvedljivostjo, dolžnostmi, omejitvami in pozitivnimi ter negativnimi stranmi postopka preventivnega prestrukturiranja. Vodili vas bomo skozi postopke, pripravili ustrezno dokumentacijo in koordinirali aktivnosti z drugimi udeleženci postopkov (finančni upniki, sodišče, revizor, odvetniki…).
Če predvidevate, da bo v roku enega leta nastopilo stanje insolventnosti in se spogledujete s postopkom preventivnega prestrukturiranja finančnih terjatev upnikov kot ukrepom za preprečitev nastanka insolventnosti, vam lahko ponudimo strokovno pomoč pri vseh fazah tega ukrepa.
- Svetovanje in storitve pri odločanju o smotrnosti in izvedljivosti postopka preventivnega prestrukturiranja
- Priprava dokumentacije za postopek preventivnega prestrukturiranja
- Svetovanje poslovodstvu v postopku preventivnega prestrukturiranja (proceduralna vprašanja, odnosi z upniki, s sodiščem, pri poslovanju…)
Imate dodatna vprašanja? Vas zanima več?
Pišite nam, pokličite nas in potrudili se bomo najti ustrezne strokovne rešitve za vas.